O včelách

 


Kvůli pesticidům kolabují včelstva. Včely našly zastání v Evropském parlamentu

05. listopadu 2019

Včely jsou pro udržení potravinové soběstačnosti v Evropě stěžejní, jsou zodpovědné za opylení více než 80 % plodin. Přitom včelstva vymírají a populace včel se rychle snižuje. Na vině je hlavně chemizace zemědělství, kdy pesticidy včely postupně hubí. Evropský parlament proto při svém zasedání na konci října vetoval zákon, který měl oslabit pravidla pro používání pesticidů v zemědělství. A to poměrem 533:67. Za prosazením novely, která by oslabila evropská pravidla, jejichž cílem je chránit včely a omezit používání pesticidů v zemědělství, stálo 16 členských států. Jejich seznam nebyl zatím zveřejněn, ale naštěstí byl návrh těchto států v evropském parlamentu většinově přehlasován. Evropští poslanci naopak vyzvali Evropskou komisi, aby uvedla v platnost doporučení Evropského úřadu pro ochranu potravin (EFSA) z roku 2013, které zdůrazňuje potřebu ochrany včelstev před krátkodobým i dlouhodobým vystavením působení pesticidů.  Iniciativu za veto vedli evropští Zelení, kteří současně prosazují zákaz nové generace pesticidů aplikovaných přímo do semen rostlin místo lokálního postřiku. Podle zelených poslanců spadá i tento způsob aplikace pesticidů do dlouhodobého a trvalého vystavení toxickým látkám. “Veto parlamentu vysílá jasný signál směrem ke komisi, aby se neohýbala před tlakem členských států a agrochemického průmyslu,“ uvedl pro Guardian nizozemský poslanec Evropského parlamentu za Zelené Bas Eickhout. A dodal, že parlament požaduje nový text novely, který bude zahrnovat stávající vědecké pokyny, protože populace včel trpí po celém světě zejména kvůli užívání pesticidů, což má zásadní dopady na ekosystém a produkci potravin.Podle britského Guardianu, který zprávu z Evropského parlamentu uveřejnil, kolabují včelstva po celém světě a podle zprávy z letošního roku zmizely včely ze čtvrtiny míst ve Velké Británii, kde se vyskytovaly v roce 1980. Včelstva také zaujímají menší rozsah území a pouze jedno z desetiny se rozšiřuje. V USA bylo podle vědců v roce 1947 ještě 6 milionů včelstev a od té doby se jejich počet snížil o 3,5 milionu.  Vystavení pesticidům u včel způsobuje širokou škálu poškození, včetně poškození paměti a snižování počtu královen.V minulém roce proto Evropská unie zakázala používání neonikotinoidů na polích právě s cílem chránit včely před vystavením tomuto nejrozšířenějšímu insekticidu. Podle Zelených to však nestačí, Eickhout viní Evropskou komisi, že se svým laxním přístupem k uvolňování již schválené legislativy podílí na toxickém obchodním modelu firem vyrábějících pesticidy a měla by konat. “Tato změna legislativy se nesetkala s velkým zájmem, zejména proto, že je zatím projednávána za zavřenými dveřmi na technické úrovni. Evropská komise by však měla představit skutečný návrh, podle kterého budou členské státy odpovědné na politické úrovni a potom možná změní svoje směřování,“ doplnil poslanec.

https://www.obnovitelne.cz/cz/clanek/986/kvuli-pesticidum-kolabuji-vcelstva-vcely-nasly-zastani-v-evropskem-parlamentu/


Včely byly prohlášeny za nejdůležitější organizmus na planetě. 

Včely jsou nejdůležitější živá stvoření na Zemi, rozhodla organizace Earthwatch Institute na poslední schůzi Královské geografické společnosti v Londýně. Přitom se podle názoru odborné veřejnosti letos zařadily na seznam ohrožených druhů. Podle posledních studií se jejich populace zmenšila za poslední roky až o 90 %. Za hlavní důvody vědci považují užívání pesticidů a úbytek květin a lesů v důsledku klimatických změn. 

Na včelách závisí asi 70 procent světového zemědělství. Opylováním zajišťují rozmnožování řadě rostlin, které prý odhadem poskytují potravu až 90 procentům lidské populace. Už Albert Einstein prohlásil, že pokud vymřou včely, lidstvo je přežije o čtyři roky. Odborníci se shodují, že takový scénář není reálný, přesto by šlo o ohromný zásah do priorit světového společenství. Z pultů obchodů by se vytratily suroviny jako švestky, broskve, mandle, jablka, mandarinky, káva nebo med. Masovým vyhynutím by byla postižena také živočišná říše, která je na těchto plodinách závislá. Jen v Evropské unii včely každoročně vytvářejí ekonomickou hodnotu ve výši odhadem 14,2 miliard eur. https://echo24.cz/a/Sytbp/vcely-byly-prohlaseny-za-nejdulezitejsi-organismus-na-planete-pritom-jsou-v-ohrozeni


Včely chápou koncept nuly a umí počítat do čtyř

Pochopit koncept ničeho není tak jednoduché, jak se lidem může zdát. Dokonce i lidská mláďata se o čísle nula učí až později a často mají problém říci, zda je vyšší, či nižší než 1. Kromě lidí chápou tento koncept například opice. Prvními bezobratlými živočichy, u kterých vědci tuto schopnost nalezli, jsou včely, píše o tom New Scientist. Výzkumníci včely testovali tak, že jim nabídli letět přes plošinky s žádnými, nebo několika tvary. „Žádné tvary“ včely rozpoznaly jako menší hodnotu než „nějaké tvary“. Včely však s matematickými schopnostmi mohou jít ještě dále. Další studie ukazuje na to, že včely dokáží napočítat do 4. Vědci včely učili rozlišovat mezi dvěma hodnotami: nabídli jim plošinky s jedním až čtyřmi tvary. Na konci jedné plošinky byla sladká a na druhé nechutná chininová odměna. Včely se pak učily asociovat si plošinu s méně tvary se sladkou chutí. Poté byly testovány na plošinách s tvary, které vypadají jinak než na jejich cvičištích. Správný výběr plošiny dokázal, že se hmyz orientoval nikoli podle vzhledu, ale podle množství tvarů. Když si mohly vybrat plošiny, na kterých žádný tvar nebyl, ve většině případů si je vybraly. Další výzkum ukázal to, že více než 4 tvary však včely mátly. Tato včelí schopnost rozlišovat mezi dvěma numerickými hodnotami je fascinující, protože se v říši bezobratlých živočichů objevila poprvé. Vědci však stále nevědí, k čemu je jim dobrá. 

https://wave.rozhlas.cz/vcely-chapou-koncept-nuly-a-umi-pocitat-do-ctyr-5960705